Отруєння пестицидами

Щорічно 3 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з пестицидами – саме цього дня в 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі (Індія) сталася катастрофа внаслідок якої загинуло близько 2000 чоловік.

В цей день екологи усього світу проводять акції та протести, нагадуючи про накопичення в довкіллі значної кількості шкідливих хімічних речовин, зокрема пестицидів, які акумулюються в довкіллі і накопичуються в організмах людей та тварин, спричиняючи важкі наслідки.

За даними ВООЗ, щорічно в світі реєструється до 25 млн. отруєнь пестицидами, обумовлених багаточисельними порушеннями правил роботи з ними, неналежним транспортуванням, та , особливо, зберіганням.

Випадки отруєння пестицидами наводить академік АМН України Трахтенберг І.М. у своїй монографії «Книга о ядах и отравлениях» (2000).

В селищі Усть-Кінельський біля Самари (Росія) на складі сільськогосподарської Академії зберігались бочки з пестицидами. При ремонті приміщення в найближчий яр було викинуто 6,8 т пестицидів. 10 чоловік отруїлось та було забруднено 200 м2 землі.

В радгоспі «Хромцово» Білоярського району Свердловської області (Росія) при прополюванні моркви отруїлась бригада школярів. З 26 постраждалих 7 було госпіталізовано.

В Перу у селищі Андеан (департамент Куско) було зафіксовано масове отруєння пестицидами дітей. Гостра інтоксикація виникла після вживання школярами на сніданок порошкового молока, забрудненого високотоксичним пестицидом, призначеним для обробки зерна.
Через 20-30 хв. після того, як діти випили молоко, в них почались корчі. Внаслідок важкого отруєння загинуло 28 дітей, ще 23 опинились в лікарні.

Незважаючи на відносно локальне застосування пестицидів, деякі з них розповсюдились на всій планеті. Так, в Антарктиді за десятки тисяч кілометрів від зон застосування пестицидів, льодовиковий панцир нагромадив більше 2000 т ДДТ, який був заборонений для застосування більше 20 років тому. В організмі риб та пінгвінів, які живуть поблизу цього материка, і тепер знаходиться цей пестицид.

В Україні до теперішнього часу не існує належного обліку отруєнь пестицидами. Більшість отруєнь легкого ступеня лишаються не зареєстрованими, а постраждалі обмежуються самопоміччю або зверненням у медпункт. В існуючих офіційних статистичних формах всі отруєння в тому числі пестицидами, знаходяться в графі «інші захворювання». Окрім того, у зв’язку зі зміною форм власності, створенням невеличких приватних фермерських господарств та використанням сезонних робочих, власники не зацікавлені в оформленні випадків отруєнь. На обстеження в клініку Інституту екогігієни та токсикології (м. Київ) поступають лише офіційно оформлені працівники, які отримали групові отруєння. Аналіз отруєнь пестицидами в Україні за останні 15 років свідчить, що відбулось 13 групових отруєнь, в яких постраждали більше, ніж 400 робітників.

Під терміном «пестициди» тепер об’єднується близько 1000 хімічних сполук, на основі яких світова промисловість випускає більше 80 тис. продуктів. Загальне виробництво пестицидів у світі за різними джерелами сягає від 2 до 5 млн. тонн. В середньому на один гектар у світовому масштабі вноситься 0,3 кг пестицидів, а в країнах Західної Європи – більше 3 кг.

Виробництво вітчизняних пестицидів постійно зростає і зараз сягає приблизно 2 тис т в рік. Середня вартість пестицидів складає $10-12/л. Якщо прийняти до уваги, що в Україні обробляється 32 млн. га земель сільськогосподарського призначення, то витрати АПК України на засоби захисту рослин складають як мінімум $ 320 млн.

Асортимент пестицидів, які застосовуються в Україні, за останні 5 років істотно змінився. На заміну хлорорганічним та фосфорорганічним сполукам прийшли пестициди нового покоління з групи сульфонілсечовин, тріазолів, перетроїдів.